3 dôležité veci, ktoré by vám nemali chýbať na vysokohorskej turistike

Výbava na turistiku
5 815

Zima sa nám už pomaly končí a viacerí z vás, ktorí patríte k milovníkom hôr, avšak nenavštevujete ich tak často v zime, ako na jar, jeseň, či cez leto, sa už tešíte na to, kedy budete môcť ísť do prírody a vychutnať si jej krásy. Vysokohorská turistika je pre väčšinu ľudí jediná možnosť oddýchnuť si po psychickej stránke. Je to možnosť vypnúť, zabudnúť na stres a všetky starosti, ktoré nás trápia.

Ktoré dôležité veci by vám ale nemali chýbať vo výbave na vysokohorskú turistiku?

1. Pokrývka hlavy

Nezávisle od počasia je potrebné mať so sebou na horách aj pokrývku hlavy. V letných mesiacoch vás pokrývka hlavy chráni pred silnými slnečnými lúčmi a pred úpalom. V chladnejšom ročnom období vás chráni pred vetrom a v niektorej nadmorskej výške aj pred mrazmi.

Na jar odporúčame nosiť tenkú pletenú čapicu. Tá vás ochráni pred chladným vzduchom, ktorý ešte vo vyšších nadmorských výškach panuje. Cez leto je dôležité nosiť si buď šatku, alebo šiltovku.

2. Nože

Nože sú povinnou súčasťou výbavy viacerých turistov. Niektorí nosievajú profesionálne lovecké nože, niektorí klasické švajčiarske nože. Nezabudnite si so sebou vziať na turistiku kvalitný nôž. Nože vám pomôžu vtedy, ak potrebujete niečo nakrájať, či dokonca odrezať.

Odporúčame vám objednávať kvalitný nôž, ktorý bude odolný a bude vhodný na používanie v lese. Čepeľ musí byť vždy ostrá a rukoväť musí byť pevná, aby ste si pri rezaní neublížili ostrou čepeľou. Nezabúdajte ani na kvalitné kožené puzdro, ktoré vám tento nôž ochráni.

3. Tekutiny

Pri balení sa na vysokohorskú turistiku je dôležité zbaliť si dostatočné množstvo tekutín. Každý z vás by si mal sám nosiť fľaše s tekutinami. Na celodennej turistike spotrebuje dospelý človek priemerne aj dva litre vody, preto je dôležité, aby si tekutiny nosil každý sám.

Najlepšia je čistá voda, no pomôcť vám môže aj chutný iontový nápoj.