Ak by neexistovalo zrkadlo, svoje oči by sme asi nikdy nevideli. Ak by neexistovala veda a pokrok, pravdepodobne by sme sa o nich nič nedozvedeli. Lenže my o očiach niečo vieme, niečo fakt zaujímavé!

Foťte očami

Ľudské oko je priam zázračný orgán. Dokáže rozlíšiť zhruba 10 miliónov rozličných farieb! Digitálny fotoaparát, ktorý by sa chcel vyrovnať „výkonu“ ľudského oka, by musel mať 576 megapixelov…

Modrookí majú jedného spoločného predka

Pôvodná farba očí človeka bola hnedá. Časom však gén, zodpovedný za farbu očí, mutoval, vďaka čomu sa začali rodiť ľudia s očami v odtieňoch hnedej, zelenej a, dokonca, aj modrej. Vedcom sa podarilo zistiť, že všetci modrookí ľudia na planéte majú jedného spoločného predka! Tento človek mal žiť pri brehom Čierneho mora pred zhruba 10 000 rokmi.

Z vynálezu šošoviek ich objaviteľ neprofitoval

Prvé kontaktné šošovky vymyslel nemecký oftalmológ Adolf Eugen Fick koncom 19.storočia. Boli však zo skla a veľmi dráždili oko. Prvé „nedráždivé“ gélové šošovky vynašiel český vedecký zázrak Otto Wichterle na prelome 50tych a 60tych rokov minulého storočia. Vynález si nechal patentovať, jeho nápad však vtedajšia československá vláda predala do USA, kde sa gélové šošovky stali miliardovým biznisom.

Čo robíte keď nespíte?

Je známou vecou, že spánkom človek strávi v priemere tretinu svojho života. Čo ale robíme zvyšné dve tretiny? Každý voľačo iné, predsa však aj niečo spoločné. Až 10% nášho bdelého času (Zhruba 1,6 hodiny denne)  totiž trávime so zavretými očami, prípadne žmurkaním.

Farebné kontaktné šošovky preslávili filmy a hudobný priemysel

Farebné kontaktné šošovky začali ľudia vnímať počas 80tych rokov minulého storočia najmä vďaka filmom a klipom. Nosili ich napr. Lou Ferigno alias Incredible Hulk či Michael Jackson v legendárnom klipe k songu Thriller. V súčasnosti


farebné kontaktné šošovky určujú trend celých generácií – v Japonsku a ázijských krajinách pomáhajú mladým ženám dotvárať módny vzhľad tzv. živých bábik.


Diskusia - čo si o tom myslíte?

ZDIEĽAŤ NA FACEBOOK