Ako si vybrať správne žiarovky do auta?

741

Aj keď s príchodom teplejších mesiacov sa nám výrazne predĺžila doba, kedy si môžeme dopriať denné svetlo, pre naše autá sa nič nemení. Nielen z dôvodu, že platí denné svietenie a teda bez zapnutých svetlometov by sme sa s autom nemali ani pohnúť.

Typ žiarovky nezamieňajte

Osvetlenie vozidla je jedným z jeho najdôležitejších súčastí. Pri zhoršenej viditeľnosti nám pomáha bezpečne doraziť do cieľa a aj za svetla prispievajú k tomu, že nás ostatní účastníci premávky lepšie vidia. Preto by malo byť vždy v stopercentnom stave bez ohľadu na to ako skoro pred zotmením plánujete doraziť do cieľa cesty.

V každom aute je niekoľko druhov žiaroviek podľa toho, do akej pätice sa montujú. A z každého takéhoto druhu existuje na trhu niekoľko variant. Pri výbere novej žiarovky vás teda bude zaujímať okrem pätice aj typ žiarovky, teplota svetla, jej svietivosť a celkom určite aj životnosť. Platí, že typ a pätica je pevne daná konštrukciou svetlometu, takže tu si príliš nenavyberáte, ale pri ostatných parametroch máte istú mieru voľnosti.

Typ žiarovky si teda vyberajte podľa toho, aký sa vo vašom aute nachádzal pôvodne. „Klasické“ halogénové žiarovky, silnejšie xenónové výbojky, či moderné auto LED žiarovky. Typ pätice je ešte jednoznačnejšou záležitosťou, pretože žiarovku s inou päticou by ste na konkrétnu päticu ani nenamontovali.

Dobre zvážte každý parameter

Keď už viete, aký typ žiarovky a do akej pätice hľadáte, napríklad nové LED parkovačky, dostávame sa k parametrom, pri ktorej máte určitú voľnosť. Nie je to však voľnosť absolútna a často sa musíte riadiť legislatívou. Začnime teplotou vyžarovaného svetla. Tá sa udáva v Kelvinoch a čím je toto číslo vyššie, tým farba svetla prechádza zo žltej cez bielu až po modrú. Legislatíva upravuje rozsah, v akom sa môže pohybovať teplota svetla pri danom type žiarovky.

Následne tu máme dva parametre, ktoré spolu navzájom súvisia. Svietivosť a životnosť. Pri svietivosti ste limitovaný typom žiarovky. V rámci jedného typu, napríklad keď sa pozrieme na halogénové žiarovky, platí jednoduché pravidlo: čím vyššia svietivosť, tým nižšia životnosť. Vyberajte tak na základe svojich preferencií.

Zdroj obrázku: Virrage Images / Shutterstock.com