Čo potrebujete na pozorovanie prírody?

Žena s ďalekohľadom
5 689

Nemusíte byť zrovna poľovník, aby ste mali dôvod na návštevu poľovníctva. Ak radi pozorujete voľne žijúcu zver, každé dobré poľovníctvo by mohlo mať pár vecí, ktoré sa vám môžu hodiť.

Potrebujete predsa vidieť hlavne do diaľky

Môžete mať akýkoľvek dobrý zrak, ale voľným okom môžete v prírode pozorovať maximálne mravce. Pokiaľ nenatrafíte na zviera, ktoré stratilo plachosť, ostatné vám ujdú hneď ako vás zacítia a vy si ich ani nemusíte všimnúť.

Preto je dôležité vybrať si zo širokej ponuky ďalekohľadov. Základné modely stoja len niekoľko desiatok eur a tak nad kúpou ďalekohľadu nemusíte váhať. Lacné ďalekohľady samozrejme nedosahujú takých parametrov ako tie naozaj špičkové, ale ak nie ste vyložene náročný zákazník, pre pozorovanie v prírode, dokonca aj vo vlhkom počasí, na začiatok postačia.

Ak pridáte nakoniec sumy nejakú tú nulu naviac, môžete mať ďalekohľad nielen s väčším priblížením, ale dokonca s takými vymoženosťami, akou je napríklad mechanická stabilizácia obrazu, ktorá eliminuje nevyhnutné trasenie rúk.

A naopak, vy by ste mali byť nenápadný

Ak chcete pozorovať voľne žijúcu zver a naopak nechcete, aby vás zver videla ešte skôr ako vy ju, dôležité je správne sa obliecť. Žiadne krikľavé farby, ktoré by bolo vidno do diaľky. Musíte splynúť s okolím.

Poľovnícke oblečenie prírodných farieb vám pomôže nevyplašiť divú zver a vy sa tak budete môcť kochať jej pozorovaním. Pri voľbe oblečenia netreba zabúdať aj na vplyvy počasia.

Ak chcete pozorovať zver v chladnejších mesiacoch, nutnosťou je spodná termo vrstva, ktorá vás ochráni pred chladom. Musíte si uvedomiť, že pri pozorovaní zveri v prírode môžete tráviť nezanedbateľný čas s minimom pohybu a tak musíte byť v teple aj bez toho, aby ste sa zohrievali pohybom.

A pre prípad náhleho dažďa alebo búrky je vždy dobré mať poruke niečo nepremokavé, aby ste sa domov nevracali premočený až na kosť.

Zdroj obrázka:
Autor: Stephane Bidouze / Shutterstock.com