Ktorá manipulačná technika je najpoužívanejšia? Paleťáky a VZV

Zdroj obrázku: BBSTUDIOPHOTO / Shutterstock.com
651

Pre efektívne fungovanie každého skladu je potrebné nielen logické rozloženie regálov a tovaru na nich. Aj manipulačná technika zohráva svoju významnú úlohu. Aké druhy manipulačnej techniky sa používajú najčastejšie?

Kde nestačí ručný paletový vozík, pomôže elektrický

Asi úplne najzákladnejším zástupcom manipulačnej techniky v skladoch sú paletové vozíky. Poslúžia všade tam, kde sa manipuluje s čo i len trochu väčším a ťažším nákladom, ktorý by nebolo možné (alebo efektívne) presúvať ručne.

Paletové vozíky môžu byť buď ručné, alebo s elektrickým pohonom. Užitočné sú aj ručné, ale akonáhle potrebujete presúvať veľké množstvo tovaru čo najefektívnejšie, prípadne ide o ťažší tovar, s ktorým je manipulácia ručným paleťákom už ťažká (hlavne na strmých rampách), elektricky poháňané paletové vozíky sú lepšou voľbou.

Elektrické VZV majú viac výhod ako len ekologickejšiu prevádzku

Okrem paletových vozíkov existuje ešte jeden druh manipulačnej techniky, ktorý sa v početnosti používania paletovým vozíkom takmer vyrovnáva. Ide o vysokozdvižné vozíky (VZV). Kedy potrebuje sklad okrem paletových vozíkov aj VZV?

V prvom rade pochopiteľne vtedy ak je potrebné ťažký tovar nielen presúvať z miesta na miesto, ale aj dvíhať. A taktiež aj vtedy ak z dôvodu váhy, či množstva tovaru by ani elektricky poháňané paletové vozíky nedokázali efektívne pomáhať.

Aj VZV môžeme rozdeliť podľa pohonu. Na trhu okrem klasických VZV so spaľovacími motormi nájdete aj modely poháňané elektromotorom. Aj keď v mnohých skladoch ešte nájdete spaľovacie VZV, dá sa predpokladať, že časom ich elektrické VZV nahradia. A nielen kvôli ekológii, ale aj preto, že mať v uzavretom sklade VZV, ktorý nie je hlučný a nevypúšťa výfukové plyny je rozhodne príjemnejšie. A pritom výkonom už dávno elektrické VZV nezaostávajú za svojimi súrodencami so spaľovacími motormi.