Toto si zapíšte ako jednu z divnejších máp, ktoré kedy uvidíte. Popri brehu dánskeho jazera Klejtrup je mapa s rozlohou 4000 metrov štvorcových, postavená z kameňov, pôdy a trávy. Jej tvorca Søren Poulsen strávil 25 rokov stavaním plochej zemegule, po ktorej sa dá chodiť.

Poulsenova inšpirácia pre mapu prišla v roku 1943 počas toho, ako pracoval na odvodňovaní okolitých lúk. Našiel kameň, ktorý mal tvar ako Jutsko a rozhodol sa vytvoriť si svoju vlastnú mapu sveta s použitím viacerých materiálov, ktoré sú dostupné v danej oblasti. Bol to projekt, ktorý trval od roku 1944 do 1969.

Søren Poulsen, tvorca “Mapy Sveta“, sa narodil v Dánsku v roku 1888. Strávil istý čas svojho života v Amerike, potom sa vrátil späť do dediny vedľa jazera, kde sa narodil, do Klejtrupu. V roku 1943, Søren Poulsen pracoval na odvodňovaní okolitých lúk keď našiel kameň, ktorý mal tvar ako Jutsko, čo ho inšpirovalo k tomu, aby vytvoril jeho vlastný malý svet. Nasledujúci rok, s pomocou jednoduchých nástrojov a fúrika, Poulsen začal klásť veľké balvany na ľad na jazere a mapa sveta pomaly naberala tvar.

Søren Poulsen pokračoval v práci na jeho mape až do jeho smrti v roku 1969. Finálna verzia mapy meria 45 na 90 metrov a je postavená kompletne v takej mierke, že 111 kilometrov zemepisnej šírky zodpovedá 27-cetimetrom na mape. Dnes, Verdenskortet ved Klejtrup Sø (čo v dánčine znamená “Mapa Sveta pri rieke Klejtrp“), sa stala populárnou atrakciou v oblasti Viborg.

worldmap-klejtrup-2[9] worldmap-klejtrup-3[6] worldmap-klejtrup-4[5] worldmap-klejtrup-5[2] worldmap-klejtrup-6[2] worldmap-klejtrup-7[2] worldmap-klejtrup-8[6] worldmap-klejtrup-9[2] worldmap-klejtrup-google


Diskusia - čo si o tom myslíte?

ZDIEĽAŤ NA FACEBOOK