Aj keby ste nechceli žiť do 152 rokov, stále ide o najzdravší nápoj, ktorý vám pomôže viesť dlhý a zdravý život. Muž menom Thomas Parr, súkromný anglický poľnohospodár, drží rekord najstaršieho človeka na svete. Dožil sa 152 rokov!

Thomas prežil 1,5 storočia vďaka nápoju, ktorý konzumoval denne – srvátke.

Zdravotné výhody srvátky

Srvátka narobí s vaším zdravím zázraky a môžete ju piť od narodenia až do konca života. Srvátka je tekutina, ktorá obsahuje 1% albumínu a 93% vody. Je bohatá na draslík, horčík, fosfor, železo, zinok, kobalt, mangán, vitamíny, enzýmy a dôležité aminokyseliny. Najlepšie na tom je, že srvátka je nízko-kalorická a 100 gramov obsahuje iba 2 kalórie.

Najzdravší nápoj pre chorú pečeň

Zdravá pečeň je pre pevné zdravie kľúčová a srvátka pôsobí ako čistiaci prostriedok. Ak trpíte akýmkoľvek druhom ochorenia pečene, začnite piť srvátku na dennej báze. Srvátka totiž obsahuje beta-laktoglobulín, ktorým sa živia aminokyseliny (BCAA) v organizme, ktoré pomáhajú v boji s chorobami pečene. Odborníci tvrdia, že BCAA zlepšujú kvalitu života u ľudí s diagnózou cirhózy.

Skvelé pre chudnutie a vytrvalosť

Ak ste športovým fanúšikom a snažíte sa schudnúť, alebo ste vystavovaný stresu, mali by ste určite do každodennej stravy pridať srvátku. E totiž bohatá na elektrolyty, udržuje telo hydratované a dodáva energiu. Srvátka je hlavnou zložkou pri výrobe proteínov, ktoré užívajú športovci ako doplnky. Srvátka napomáha rýchlejšiemu zotaveniu svalstva a pomáha budovať väčšie svalstvo. Je tiež dobrá pre nervy, pretože znižuje hladinu cukru v krvi a krvný tlak.

Prírodná náprava trávenia

Srvátka znižuje počet baktérií nahromadených v črevách a reguluje hladinu pH v žalúdku. Je vysoko odporúčaná, ak trpíte zápchou, nadúvaním, kŕčmi a črevnými zápalmi. Tento starý ľudový liek môže tiež pomôcť pri vyčerpaní, strese, prejedaní, vysokom krvnom tlaku a pomáha zbaviť sa toxínov nahromadených v organizme.

Príprava a použitie

Najlepšie na tom je, že si môžete pripraviť srvátku aj sami zo surového mlieka, alebo si ju môžete jednoducho kúpiť v zdravej výžive. Kozia srvátka je najlepšia. Najdôležitejšie je, aby mlieko nepochádzalo zo zvierat, ktoré boli kŕmené hormónmi. Z 2,5 litra mlieka môžete získať 2,3 litra srvátky aj syr.

Srvátka je prírodné diuretikum a to je dôvod, prečo sa odporúča začať ju piť miernym tempom a opatrne. Môžete začať piť 150 ml trikrát denne a postupne zvyšovať množstvo. Ak máte zažívacie ťažkosti, zmiešajte 1 polievkovú lyžicu srvátky s pohárom vody a pred jedlom ju vypite. Srvátka sa rovnako používa pri starostlivosti o pleť a vlasy.


Diskusia - čo si o tom myslíte?

ZDIEĽAŤ NA FACEBOOK