Prenosné svietidlá sa využívajú veľmi často pri cestovaní, kempovaní, ako núdzové svietidlo v aute, v dielňach, garážach, ale aj pri osvetlení okolia domu. Možnosti využitia sú veľmi široké. Každé z nich potrebuje zdroj energie. Najlepšie je, keď si zdroj energie vedia vyrobiť. Vďaka solárnym článkom a slnečnému žiareniu.

Lampáš poháňaný slnkom

Prenosná solárna lampa môže mať rôzny tvar, veľkosť, aj spôsob využitia. Jednou z možností môžu byť solárne lampáše. Sú to svietidlá, ktoré využijeme pri kempovaní, alebo ak

Solárny lampáš Salamander

potrebujeme posvietiť pri oprave auta, alebo ako núdzové svietidlo. Sú to hlavne funkčné svietidlá, vhodné napríklad pre rybárov. Svoje miesto si nájdu aj v priečinku auta, aby boli stále poruke. Ich veľkou výhodou je, že cez deň môžu byť položené na slnečnom mieste, aby sa vďaka slnku dobili batérie. Ak sme aj niekoľko dní v prírode, stále vieme pomocou slnka doplniť elektrickú energiu. Takéto solárne lampáše bývajú často, vďaka zabudovanej batérie, používané aj ako záložný zdroj pre mobilné zariadenia. Stačí pripojiť mobilný telefón, lampáš položiť na slnko, a z lampáša sa stane solárna nabíjačka na mobil. V niektorých prípadoch je takýto lampáš ešte doplnený o dynamo, takže aj keď nesvieti slnko, stačí pár otočení kľučkou dynama, a dobijeme núdzovo batériu lampáša.

Záhradné svetlo v pohybe

Solárna plávajúca guľa Esotec 1

Solárne svietidlá majú všeobecne veľkú výhodu v tom, že nie sú pripojené do elektrickej zásuvky. To umožňuje ich ľahké premiestňovanie. Vďaka tomu ich môžeme použiť tam, kde ich práve potrebujeme, alebo môžeme meniť spôsob osvetlenia priestoru. Môžu to byť malé závesné svietidlá,prenosné dekoratívne gule, alebo iné solárne záhradné osvetlenie. Každá lampa má svoj solárny panel, vďaka ktorému získavajú elektrinu. Táto sa ukladá do batérií, a v noci sa môžu automaticky zapnúť, a osvetľovať okolie. Sú aj špeciálne svietidlá, určené pre bazény a jazierka, ktoré plávajú po hladine, a po zotmení osvetľujú vodnú hladinu. Solárny panel majú zabudovaný, takže nie je potrebné ich vyberať z vody, aby sa dobili.

Nočné slnko na stole

Stolová solárna lampa Korfu

Na terasách, balkónoch, v záhradných altánkoch môžu vytvárať príjemnú atmosféru solárne stolové lampy. Nie sú to len technicky vyzerajúce žiarovky so solárnym panelom, práve naopak. Ponúkajú sa v rôznych dizajnoch, ktoré dokážu doplniť atmosféru každého priestoru. Vďaka zabudovanej batérii, ktorá sa nabíja zo solárneho panelu, môžu svietiť dlhé hodiny bez pripojenia na elektrickú zásuvku. A ak potrebujete stolové


vonkajšie svietidlá na kempingový stôl ku stanu, môžete si do batožiny pribaliť nafukovacie solárne svetlo. Zaberie málo miesta v batožine, ale na kempingovom stole dokáže zastúpiť aj veľké svetlo. Stačí nafúkať. Aj také sú možnosti prenosných lámp.


Diskusia - čo si o tom myslíte?

ZDIEĽAŤ NA FACEBOOK