Vyberajte darčeky, ktoré odrážajú vašu vlastnú osobnosť, nie darčeky, o ktorých si myslíte, že by vaši blízki chceli dostať.  Podľa najnovších výskumov je práve tento prístup tajomstvom úspešných vianočných darčekov.

Na Vianoce sa navzájom po celom roku odmeňujeme. Raz za rok si niečo zaslúžime. Sme štedrejší aj sami voči sebe. So snahou vyčariť úsmev na tvárach našich blízkych však ruka v ruke kráča aj strach z toho, že ich svojím nesprávnym výberom darčeka sklameme.

Tím vedcov prišiel na to, v čom skutočne spočíva perfektný vianočný darček. Našťastie to nie je o míňaní čím väčšieho množstva peňazí. V štúdii vydanej v Journal of Experimental Social Psychology, výskumníci zistili, že obdarovaní najradšej prijímajú dary, v ktorých sa odráža osobnosť darcu. Niekto sa poteší z darčeka ako napríklad vstup do online hier casino bonus bez vkladu alebo pozvanie na nejaké iné zábavné podujatie.

Vyberajte podľa seba

K tomuto záveru dospeli v priebehu experimentu, v ktorom 122 zúčastnených kupovalo hudbu z iTunes ako darčeky pre svojich priateľov. Keď sa výskumníci rozprávali s príjemcami týchto darov, zistili, že vo všeobecnosti sa im viac páčila  hudba, ktorú darcovia vyberali na základe ich vlastného vkusu.

Pri ďalšom experimente bolo príjemcom daných niekoľko darov, z ktorých jedny mali vyššiu cenovú hodnotu a druhé nižšiu. Zistilo sa, že mali sklony odhadovať celkovú hodnotu setu darov – a keď tak urobili, lacnejší z darov v ich očiach znižoval očakávanú hodnotu celého setu.

Tipy pre páriky

Štúdia takisto priniesla niekoľko tipov pre páry, špeciálne pre tie, ktoré trávia spolu svoje prvé Vianoce. Podľa výsledkov môže byť dávanie drahých darov v začiatkoch vzťahu problematické, nakoľko s ním rastú očakávania. Lacnejšie dary, darované neskôr v priebehu vzťahu, môžu byť potom vnímané ako pokles. Drahé dary v začiatkoch vzťahu môžu byť taktiež problémom pre niektoré ženy, ktoré ich môžu vnímať ako úplatky, a nie ako skutočné, premyslené dary.

Darček od macochy

Podľa inej štúdie to vyzerá tak, že s najhoršími vianočnými darčekmi prichádzajú nevlastní príslušníci rodín. Napriek všetkej dobrej vôli majú dary od nevlastných matiek a otcov tú najhoršiu povesť. Ďalšími v poradí dávania najhorších a najmenej využiteľných darov sú kolegovia, tety, strýkovia a sestry.

Najlepšie dary prichádzajú od


partnerov a od detí. Prieskum ukázal, že personalizované a ručne vyrobené dary sú všeobecne prijímané s potešením, v rebríčku sa dokonca umiestnili pred poukazmi a šperkami.

Profesor psychológie Adrian Furnham z University College v Londýne uzavrel štúdiu so slovami, že čím lepšie sa ľudia navzájom poznajú, tým lepšie a citlivejšie sa pri výbere darčekov správajú a tým menej vyberajú oslnivé dary v snahe ohúriť obdarovaného.


Diskusia - čo si o tom myslíte?

ZDIEĽAŤ NA FACEBOOK