Ste na rodičovskej dovolenke a čakáte alebo plánujete ďalšie dieťa? Výška materského príspevku závisí aj od toho, či ste pre zdravotné problémy v tehotenstve boli na péenke, alebo nie.
Aby mamičky pre rizikovú graviditu neprichádzali o peniaze, ministerstvo práce navrhuje zmeniť zákon. Z čoho sa vychádza pri výpočte dávky a koľko eur budete dostávať? Čo sa má zmeniť?

V budúcnosti by nemalo záležať na tom, či mamička na rodičovskej dovolenke bola v súvislosti s ďalším tehotenstvom na péenke, alebo nie. Ministerstvo práce navrhuje, aby jej materský príspevok vypočítali zo sumy, ktorú by zarábala, keby pracovala.

Dnes sa v takýchto prípadoch vychádza z najnižšieho možného základu. „Ak poistenkyňa bude v rozhodujúcom období aj dočasne práceneschopná v súvislosti s tehotenstvom, materské dávky pri ďalšom pôrode sa jej určia z predpokladaného príjmu,” reaguje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Návrh novely zákona o sociálnom poistení je v pripomienkovom konaní. Zákon by mal byť účinný od januára 2019.

Nárok na materské dávky

Z čoho sa dávka vypočíta

Pravdepodobný denný základDiskusia - čo si o tom myslíte?

ZDIEĽAŤ NA FACEBOOK