Trávnik je neoddeliteľnou súčasťou takmer každej jednej chalupy a rodinného domu. Aby vyzeral naozaj dokonale a mal tú správnu výšku, potrebujete zariadenie, ktoré sa o to všetko postará. Kosačka je na to ideálna, pretože klasické kosenie sa na takéto úpravy asi veľmi už nehodí. Pokiaľ si vyberiete ten správy typ, môžete sa z nového trávnika a nádherne upravenej zelenej plochy tešiť aj vy. Čo k tomu potrebujete? Dostatok času na výber, financie a niekoľko dôležitých informácií, ktoré vám poskytneme my.

Charakter a členitosť trávnatej plochy

Pred tým, než sa rozhodnete prevetrať vaše pneumatiky Barum na novom aute, za účelom vyberania kosačky v konkrétnom obchode, mali by ste vedieť o týchto dôležitých veciach. Na začiatok je samozrejme nutné brať ohľad na povrch trávnika, ktorý budete sekačkou upravovať.

Sem patrí jeho veľkosť, členitosť jednotlivých plôch a ich povrch. Čím viac bude rovnejší, tým menej starostí budete mať s kosením a výberom vhodnej kosačky. Tie klasické sú určené predovšetkým na rovnejšie úseky. Pri náročnejšom teréne sa už premýšľa o špeciálnej pružinovej kosačke, ktorá je zároveň aj mobilnejšia.

Typ trávnika

Ten je pri výbere kosačky dôležité zohľadniť tiež. Pokiaľ si potrpíte na naozaj dokonalú úpravu, ktorá z vášho dvora môže na moment urobiť golfové ihrisko, vsaďte radšej na kosačku kde bude


zabudovaný elektromotor so spoľahlivým výkonom. Tu je však dôležité dbať aj na vhodnú výšku kosby, ktorá sa samozrejme pri tých moderných typoch dá veľmi jednoducho a pohodlne nastaviť.

Na trávnik, ktorý je upravovaný menej často a má charakter malej lúky je výkon motora potrebné ešte viac zvýšiť, čo sa samozrejme prejaví na zábere kosačky v priebehu jedného kosenia. Výška kosenia v čo najnižšom zábere je odporúčaná na 20 mm a tie menej často upravované plochy by sa mali kosiť pri nastavení výšky kosačky od 90 do 100 mm, samozrejme ak je tráva príliš vysoká treba začať postupne s iným ešte väčším rozmerom, tak aby ste si hneď svoju kosačku na začiatok nepokazili.

Keď ju nevyužívate

Je nutné kosačku niekam uskladniť. V súčasnej dobe sa vyrábajú naozaj výkonné a spoľahlivé, no ich veľkosť nie je najmenšia, čo si pri minimálnych rozmeroch pozemkov a ostatných priestorov nie všetci môžu dovoliť. Preto si pokiaľ možno vyberajte čo najoptimálnejšie kosačky, aby splnili niekoľko dôležitých vecí naraz. Minimálne ovládacia rukoväť by mohla byť skladacia, čím sa ušetrí aspoň nejaké miesto.

Na záver nezabudnite na nože a ich kvalitu a samotný mechanizmus kosenia. Dôležitý je aj servis a záručné podmienky a terén bez prekážok, ktoré by mohli poškodiť spomínaný mechanizmus kosenia asi najviac.


Diskusia - čo si o tom myslíte?

ZDIEĽAŤ NA FACEBOOK