Patrí medzi najrešpektovanejšie kluby futbalovej histórie. Vyberá si tých najlepších hráčov, každý rok má tie najvyššie ambície a na celom svete má desiatky až stovky miliónov fanúšikov. Real Madrid je značkou, ktorú poznajú aj tí, ktorých futbal nezaujíma. Vybrali sme pre vás niekoľko zaujímavostí z jeho bohatej histórie.

Jeden z troch, ktorí nikdy nezostúpili

Real Madrid je jedným z troch klubov v Španielsku, ktoré nikdy nezostúpili z najvyššej futbalovej súťaže. Ďalšie dva tímy s obdivuhodnou výdržou sú Athletic Bilbao a FC Barcelona, veľký konkurent „pusiniek“. Najhorším umiestneným v La Lige bolo pre Madridčanov 11. miesto zo sezóny 1947/1948.

Tituly 5 rokov po sebe

Real sa skoro vždy pohyboval na absolútnom futbalovom vrchole. Od založenia La Ligy v roku 1929 je až doteraz jediným klubom, ktorý vyhral túto prestížnu súťaž 5krát v rade. Madridčanom sa tento husársky kúsok podaril medzi rokmi 1961 – 1965 a tiež v období 1986 – 1990.

Na treble čaká

Z víťazstva v La Lige sa Real tešil 33krát – to znamená, že fanúšikovia „bieleho baletu“ oslavujú ligový titul zhruba každé tri roky. Je však zaujímavé, že Real nikdy nezískal „treble“. Šesťkrát ale získal double (titul v La Lige + Copa Del Rey alebo titul v lige + víťazstvo v niektorom z európskych pohárov).

Pôvod rivality medzi FCB a Realom

Rivalita Realu a Barcelony má korene v roku 1902, od prvé vzájomného duelu na turnaji, ktorý sa konal na počesť kráľa Alfonsa XIII. Nepriateľstvo pokračovalo počas Francovej éry, kedy bol Real považovaný za symbol španielskeho nacionalizmu a Barcelona bola symbolom katalánskej pýchy a identity. Odvtedy a preto je El Clasico viac ako futbalový zápas a


tipovanie zápasov týchto klubov má vždy punc výnimočnosti.

Kontroverzné prestupy

História pozná 33 kontroverzných prípadov, kedy hráči prestupovali buď z Barcelony do Realu, alebo opačne. Jedným z prvých a najdiskutovanejších bol prípad „Di Stéfano“, na ktorého najskôr vlastnili práva oba kluby, no hráč nakoniec obliekol dres Realu. Ďalším pamätným transferom bol prestup Luísa Figa z roku 2000. Za oba kluby hrali aj Brazílčan Ronaldo, Javier Saviola, Luis Enrique, Samuel Eto´o, George Hagi či Robert Prosinečki.

Kedy Madridčania tlieskali Barce

Napriek nespornej rivalite medzi Barcou a Realom história zaznamenala pár momentov, kedy náprotivní fanúšikovia ocenili hráča súpera. Taká situácia sa odohrala v roku 1983 na štadióne Santiaga Bernabéu. Barcelonský Maradona predribloval okolo gólmana Realu, no neskóroval – počkal, kým sa brankár vráti na miesto a dal mu šancu zblokovať jeho strelu. Fanúšikovia „pusiniek“ ocenili aj výkon Ronaldinha v zápase z roku 2005, hoci ich tím prehral 0:3. No a posledným, kto sa dočkal od Madrilenos „ocenenia“ za svoj výkon, bol Andrés Iniesta v novembri 2015.


Diskusia - čo si o tom myslíte?

ZDIEĽAŤ NA FACEBOOK