Elegantná a nadčasová kúpeľňa, kde vlhkosť nemá šancu

Zdroj obrázku: Alan SK / Shutterstock.com
1 361

Rekonštrukcia kúpeľne je náročná výzva, ktorá sľubuje príjemný výsledok. Určite bude, ak využijete rady skúsených a nezopakujete chyby, ktoré urobili iní.

Na začiatku každej rekonštrukcie je dôležitý plán: vizualizácia interiéru, ktorá pomáha nielen pri predstave, ako bude kúpeľňa po rekonštrukcii vyzerať, ale aj vyvarovať sa prípadných chýb. Bude možné urobiť preklady rozvodov? Je zrkadlo na dobrom mieste? Budú sa dať otvoriť dvere skriniek?

Hrubé práce a výber sanity

Možno vás prekvapí, čo odborníci odporúčajú pri rekonštrukcii kúpeľne urobiť ako prvé. Nie sú to hrubé búracie práce, ale výber a objednávka umývadla, vane, sprchového kúta a toalety. Samozrejme, tomu musí predchádzať jasný plán, čo chcete v kúpeľni mať a kde to chcete mať.

Ak si sanitu objednáte ako jednu z prvých vecí, máte istotu, že keď sa už začne s prácami, nebudete musieť čakať na jej dodanie a všetko sa urýchli.

Dizajnéri odporúčajú vybrať všetku sanitu od jedného výrobcu, aby vzájomne ladila tvarmi a farbou. Lebo aj biely porcelán môže mať rôzne odtiene.

Výber vane by mal viac než aktuálnym módnym trendom zodpovedať veku, výške a zdravotnému stavu obyvateľov domácnosti. Kým starší alebo chorý človek ocení vaňu nižšiu, vysoký človek v nej potrebuje dostatok miesta na nohy.

Umývadlo s miernym spádom sa ťažšie udržiava čisté než vyspádované umývadlo. A ak si vyberiete moderné umývadlo položené na nábytku, musíte počítať s tým, že umývať ho bude treba vždy aj zvonka.

Pri výbere toalety treba myslieť na to, kde sú umiestnené stúpačky a odpady a určite neurobíte krok vedľa, ak si vyberiete toaletnú misu s odvetrávaním.

Prúdenie vzduchu

Spôsob výmeny vzduchu v kúpeľni je nemenej dôležitý než jej zariadenie. Nielen rôzne vône, ale najmä vlhkosť môže skrátiť životnosť časovo a finančne náročnej rekonštrukcie.

Alfou a omegou v kúpeľni je teda odsávanie vzduchu. Ak je to možné, architekti odporúčajú urobiť v kúpeľni okno. A používať materiály, ktorým vlhko neškodí, ale, naopak, dobre s ním spolupracujú.

Takým materiálom je betón, ktorý ostatné desaťročie slávi návrat do našich domácností. Konkrétne pohľadový betón.

Jeho vlastnosti z neho robia materiál, ktorý sa hodí na podlahy aj steny kúpeľne. Vyzerá štýlovo a je veľmi praktický. „Presne tak, pohľadový betón má zaujímavú, nebojím sa povedať, unikátnu štruktúru a zároveň vlastnosti, ktoré z neho robia príjemnú a ľahko udržiavateľnú funkčnú a dizajnovú plochu,“ hovorí Ing. Branislav Augustín zo Sika Slovensko.

Aplikácia rýchlo a ľahko

Pohľadový betón si nachádza miesto v moderných kúpeľniach aj vďaka jednoduchej aplikácii.

„Ak použijete mikrocementovú dekoratívnu stierku na podlahy alebo na steny, výsledok bude elegantný, nadčasový s autentickým dizajnom. Stierka je vysokopriľnavá, aplikácia jednoduchá a rýchla a na efektívny výsledok stačí použiť tenkú vrstvu. Betónová podlaha aj stierka sú paropriepustné, vďaka čomu zabraňujú tvorbe plesní a roky si zachovajú svoju farbu a vzhľad,“ pokračuje B. Augustín.

Príjemná údržba

Pohľadový betón sa ľahko čistí a dobre udržiava. Ak si ho v kúpeľni vyberiete namiesto podlahy, máte istotu, že sa vám nebude šmýkať a navyše si ušetríte kopec problémov s čistením škár, keďže žiadne nebudú.

Mikrocementová stierka je odolná voči oderu, má dlhú životnosť a je vhodná nielen na všetky typy podkladov, ale výborne si „rozumie“ aj s podlahovým kúrením.

Stierky alebo podlahy z pohľadového betónu lepšie odolajú plesniam, sú príjemné na dotyk a nie je na nich vidieť vodný kameň.

Kto túži po skutočnej originalite, môže si dať urobiť aj betónové umývadlo alebo vaňu. Lebo pokiaľ ide o betón, dnes už nič nie je nemožné a modernej kúpeľni veľmi pristane.

Raster:

Na čom sa ľudia poučili, až keď bolo neskoro:

  • Spôsob uloženia dlažby: Do malých priestorov kúpeľne sa hodí obklad väčších formátov. Keď sa však obloží na výšku, priestor sa opticky zvýši a zúži. Ak z kúpeľne nechcete mať komín, orientujte obklady na šírku.
  • Osvetlenie: Svetlá v kúpeľni sú nesmierne dôležité nielen kvôli atmosfére, ale najmä preto, aby mohli slúžiť svojmu účelu – aby si predmety zachovali svoju farbu a aby dámy na seba dobre videli pri nanášaní mejkapu. Voľte studené biele svetlo (4 000 kelvinov) a ak máte možnosť, vyberte si aj zrkadlo so zabudovaným svetlom.
  • Detaily: Škárovačka v kúpeľni nestačí! Všetky rohy a plochy, kam sa môže dostať voda, by mali byť utesnené silikónom. Predlžuje sa tak životnosť kúpeľne a znižuje sa riziko vzniku plesní.
  • Levitujúci nábytok: Skrine a skrinky v kúpeľni je najlepšie umiestniť na stenu a nad podlahu, aby sa dobre udržiavala a minimalizoval sa priestor, kam môže v prípade nehody zatiecť voda, ale vy sa tam nedostanete.
  • Rebrinový radiátor: Nech ste si v kúpeľni zvolili akýkoľvek spôsob kúrenia, rebrinový radiátor vhodnej veľkosti je v kúpeľni MUST HAVE. Vždy treba vysušiť nejaký uterák, niekedy aj oblečenie. Aby sa naň dobre vešalo a nebol miestom, kde sa usádza hromada prachu, voľte radiátor s väčšími rozstupmi medzi jednotlivými rebrinami.
  • Otvor na stúpačky: Z času na čas treba stúpačky vymeniť. Myslite na to pri rekonštrukcii kúpeľne a urobte priestor, cez ktorý sa k nim dá dostať, dostatočne veľký. Aby ste zase nemuseli búrať…