Aj modernú práčku sa oplatí nechať opraviť. Ceny niektorých náhradných dielov ako dôkaz

888

V súčasnosti veľa ľudí pri poruche domáceho spotrebiča automaticky volí kúpu nového. Najčastejšie argumentovanú tým, že veď tie moderné spotrebiče sa ani neoplatí dávať opraviť. Nuž, nie je to úplne pravda.

Koľko aktuálne stoja najlacnejšie práčky?

Iste, nájdu sa spotrebiče, pri ktorých riešiť servis by bolo v podstate zbytočné, ale ako dobrý príklad toho, kedy to tak niet, možno použiť práčky. Nehovoriac o tom, že mnohí ľudia považujú práčky za synonymum problémového spotrebiča (aj keď treba povedať, že neprávom).

Porovnajme si však náklady na novú práčku s cenou niektorých relatívne často menených dielov na práčku. Najlacnejšie modely obľúbených výrobcov práčok začínajú na cenách okolo 250 €. Iste, v pomere k priemernej mzde je to v porovnaní s minulosťou výhodná kúpa, ale poďme sa teraz pozrieť na ceny náhradných dielov. A aby to bolo fér, do porovnania zahrnieme tie drahšie.

A koľko aj tie drahšie náhradné diely?

 Jednou z častejších chýb, ktoré sa pri moderných práčkach vyskytujú, je porucha zámku dvierok. Buď sa dvierka neuzamknú a tým pádom sa nespustí ani program alebo horšia varianta, zámok sa pokazí počas prania a práčku nebudete môcť otvoriť. Každopádne, cena nového zámku sa pohybuje v rozsahu 10 – 30 €.

Ak práčka nezohrieva vodu, môže (ale nemusí) to znamenať potrebu nového ohrievacieho telesa. Cenovo sa ohrievacie telesá práčok pohybujú zhruba v rozmedzí od 15 – 50 €. Je to násobne menej ako cena novej práčky a okrem toho sa takmer na každú práčku nájde vhodné teleso neoriginálneho výrobcu, ktoré sa cenovo pohybujú okolo tej spodnej hranice (ale kvalitou sa originálom vyrovnajú).

Zrejme ste to netipovali, ale medzi najdrahšie diely, ktoré možno budete na svojej práčke meniť, patrí tesniaca guma dvierok. Ide o najčastejšiu príčinu situácie, keď práčka tečie. Môže sa predrať o kovové časti práčky, či roztrhať o zips pri vyberaní bielizne. Cena tesniacej gumy sa v závislosti od konkrétnej práčky pohybuje v rozmedzí 20 – 55 €. Stále si myslíte, že je výhodnejšie kúpiť novú práčku?

Zdroj obrázka:

Autor: StockPhotoPro / Stock.adobe.com