Hygiena domácnosti a ochrana pred vírusmi: Na ktoré miesta sa zameriavať?

Vinylová podlaha
5 568

Každý z nás sa snaží pri čistení domácnosti držať svojich zaužívaných pravidiel. V tejto ťažkej dobe, ktorá momentálne panuje nielen u nás, ale aj za hranicami, je však nutné zvýšiť intenzitu čistenia domácnosti a zameriavať sa na miesta, na ktoré sa bežne nezameriavame.

Na ktoré miesta sa pri hygiene domácnosti a ochrane pred vírusmi zameriavať?

Vchodové dvere

Nezávisle od toho, či bývate v paneláku, alebo máte rodinný dom, pri dodržiavaní poriadku a hygieny v domácnosti sa zameriavajte aj na vchodové dvere. Čistite predovšetkým kľučky, ale nezabúdajte aj na celú plochu vchodových dverí. Najmä z vonkajšej strany vzniká riziko udržiavania sa vírusov na plochách, v tomto prípade aj na ploche vchodových dverí. Ak máte plastové vchodové dvere, použite prípravky na čistenie a švédskymi utierkami dôkladne vyumývajte nielen kľučky, ale aj celú plochu dverí – zvonku, aj zvnútra.

Podlahy

Prachové čiastočky, vlasy, ale aj kvapôčky sa usádzajú aj na podlahách a predmetoch, ktoré pravidelne chytáme. Odporúčame vám v tomto období častejšie nielen vysávať, ale aj dôkladne umývať podlahy v domácnosti. Ak bývate na byte a nemáte prakticky žiadnu predsieň, práve v týchto priestoroch umývajte podlahu ideálne každý deň, resp. vždy keď prídete zvonku. Špina z podrážok by sa pri neudržiavaní rozniesla po celej domácnosti.

Ak máte odolné vinylové podlahy, drevené podlahy, alebo laminátové podlahy, vždy používajte prípravky na umývanie podláh, aby ste zabili vírusy a baktérie, ktoré sa na týchto plochách zachytávajú.

Úchytky

Všetky úchytky v domácnosti – na kuchynskej linke, šatníkovej skrine by mali byť pravidelne dezinfikované. Používajte octovú vodu, alebo dezinfekčný prípravok a úchytky dezinfikujte podľa potreby, pokojne aj viackrát za deň. Najviac používané úchytky môžu zachytávať vírusy a baktérie, ak nebudú čistené.