Ako si vybrať tlačiareň, náplne a papier, ak chcete aj doma tlačiť kvalitné fotky?

888

Keď si chcel človek v minulosti prezerať fotografie, prvým úkonom zvyčajne bolo vytiahnuť zo skrine krabicu, v ktorej sa nachádzajú. Potom sa rozšírili digitálne fotoaparáty a fotky sme začali pozerať na monitoroch počítačov a dnes? Stačí vytiahnuť z vrecka svoj smartfón.

Jednoznačnou voľbou je atramentová tlačiareň

Ak ste však nadšencom fotografie, prečo sa trochu nevrátiť do čias, keď fotografie boli viac ako len súborom v počítači alebo smartfóne? Veď v súčasnosti si môžete poľahky vytlačiť kvalitné fotografie aj doma.

Pochopiteľne, v prvom rade na to potrebujete vhodnú tlačiareň. Keďže laserové tlačiarne nie sú na tlač fotografií vhodné, vyberajte spomedzi atramentových tlačiarní. Aké parametre si všímať? Je to jednoduché, najväčší rozdiel v kvalite vytlačených fotiek robí počet samostatných atramentových náplní.

Štandardom sú 4 základné farby, ale tlačiarne špecializované na tlač fotografií majú aj ďalšie atramentové náplne do tlačiarne Canon s doplnkovými farbami, ktoré im umožňujú jemnejšiu tlač farebných prechodov, či čiernobielych odtieňov.

Pri náplniach a fotopapieri sa ponúka aj alternatíva

Keď už hovoríme o náplniach do tlačiarne, tie pochopiteľne potrebujete tiež. Na začiatku budete mať k dispozícii sadu, ktorá bude v balení s tlačiarňou, ale keď niektorú z náplní miniete, budete si musieť vybrať správnu náhradu.

Stávkou na istotu sú originálne náplne od výrobcu tlačiarne, napr. originálne náplne do tlačiarní HP, ale aj alternatívne náplne vám môžu ponúknuť porovnateľnú kvalitu a za výrazne nižšiu cenu. Avšak nevýhodou je kolísavá úroveň kvality medzi jednotlivými výrobcami takýchto náplní.

Posledným „dielikom“, ktorý nám ostáva, je fotopapier. Tu máte tiež na výber drahší originál alebo lacnejšie alternatívy, pri ktorých sú však prítomné rozdiely v kvalite. Jednoduchým kľúčom k úspechu je tlačiť fotky s profilom nastaveným na konkrétny typ papiera.

Samozrejme, profily na originálne typy fotopapiera vaša tlačiareň mať bude, ale čo alternatívny výrobcovia? Aj to je spôsob, ako odlíšiť lepších alternatívnych výrobcov od horších. Ak si totiž kúpite fotopapier od výrobcu, ktorý ponúka na stiahnutie tlačové profily pre vašu tlačiareň, môžete očakávať, že kvalita tlače na fotopapier od toho výrobcu bude skutočne dobrá.

Zdroj obrázka:

Autor: vovan / Stock.adobe.com