Ako sa pripraviť na príchod prvého bábätka?

Bábätko
5 607

Mnohé prvorodičky majú strach, ako zvládnu starostlivosť o bábätko, no zároveň sa nevedia dočkať momentu, kedy sa ich prvé bábätko narodí. Čoraz viac žien sa rozhoduje pre materstvo v neskoršom veku, čo sa môže odzrkadliť aj na východe dieťatka.

Ako sa ale pripraviť na príchod bábätka?

Vytvorte si zoznam potrebných vecí, ktoré potrebujete ihneď po pôrode a do pôrodnice

Každá budúca mamička si už týždne pred pôrodom chystá povinnú výbavičku. Netreba to ale príliš preháňať, najmä čo sa týka oblečenia bábätka. Dieťatko nepotrebuje príliš veľké množstvo oblečenia. Stačí kúpiť pár kvalitných kúskov, ktoré keď vyperiete, zachovajú si svoj tvar. Zároveň je dôležité klásť dôraz na výber materiálu, nakoľko detská pokožka je veľmi jemná a vyžaduje si špeciálnu starostlivosť.

Vytvorte si zoznam, ktorý potrebujete do pôrodnice. Oblečenie kúpte len to najnutnejšie na prvých pár týždňov. Dieťatko veľmi rýchlo rastie a je zbytočné kupovať veľké množstvo oblečenia, pretože mnohé ani nevyužijete.

Minimum stresu, dostatok oddychu a zdravá strava

Aj lekár vám s určitosťou naordinuje minimum stresu a dostatok oddychu. Samozrejme, prechádzky, tie fyzicky nenáročné, sú pre budúce mamičky nevyhnutné. Netreba to však preháňať a zbytočne sa vysiľovať.

Oddychujte, spite, vyložte si nohy. V žiadnom prípade nemyslite na nič negatívne, čo by vás a bábätko mohlo ohroziť. Dôležité ale je správne sa stravovať a vyhýbať sa potravinám, ktoré by mohli vám a bábätku ublížiť. Viete, že zlá strava môže neskôr u bábätka vyvolať alergie, či nepríjemnú intoleranciu laktózy?

Stanovenie režimu

Ako sa pripraviť na príchod bábätka? Dôležité bude po príchode z pôrodnice stanoviť si režim. Aj keď sa to zdá možno nedosiahnuteľné, nakoľko prvé týždne sa budete s bábätkom len zoznamovať, zohrávať, stanovte si aspoň ako taký režim. Keďže sa budete musieť postarať aj o domácnosť a varenie, vytvorenie režimu je dôležité. Pomôcť vám samozrejme v začiatku môžu aj rodičia.

V prvých týždňoch sa môžu u bábätka objaviť bolesti bruška, záchvatovitý plač, ale aj problémy s odgrgnutím. Nič nepodceňujte, ale zároveň zbytočne nestresujte a nepanikárte.

Zdroj obrázku:
Dubova / Shutterstock.com