Dovolenka po stopách gréckej mytológie

Grécko
5 538

Očkovanie proti COVID-19 postupuje, štáty uzatvárajú dohody s pravidlami, za akých podmienok pustia obyvateľov cudzích krajín na svoje územie a Európska Únia chce dokonca v dohľadnej dobe obnoviť voľný pohyb po jej území. Vyzerá to tak, že dovolenku pri mori by sme tento rok predsa len mohli stihnúť. Otázkou však je, kam to bude?

Pribaľte si niť

Grécko a jeho nespočetné množstvo ostrovov je jednou z najobľúbenejších destinácii pre turistov zo Slovenska. Výnimkou nie je ani najväčší grécky ostrov, Kréta, ktorý je považovaný za kolísku európskej civilizácie a podľa gréckej mytológie aj rodisko vládcu olympských bohov, Dia (pre tých, čo už si nepamätajú školské časy, Dia je genitív od Zeus).

Čo určite nevynechať počas dovolenky na Kréte? No predsa Knóssos, ktorý bol strediskom minojskej civilizácie. Že vám to nič nehovorí? A Minótauros z gréckej mytológie vám osvieži pamäť? Tak podľa nej bol práve tu povestný Minóov labyrint, z ktorého nebolo cesty von. Ak ste zrovna nemali so sebou Ariadninu niť.

Tá, ktorá povstala z morskej peny

Alebo by ste skôr navštívili legendárne miesto zrodenia bohyne krásy, Afrodity? V tom prípade objednávajte dovolenku na Cypre. Konkrétne vás bude zaujímať mesto Pafos.

Neďaleko neho totižto nájdete v mori blízko pobrežných útesov veľké skaly. Nazývajú sa Petra tu Romiu, čiže Grékove skaly. Kedysi boli známe aj ako Afroditine skaly. A práve pri týchto skalách sa podľa legendy zrodila z morskej peny sama Afrodita. Preto aj jej meno doslova znamená „tá, ktorá povstala z morskej peny“. Nečudo, že v staroveku bol Cyprus prekvitajúcim centrom kultového uctievania tejto bohyne.

Ak sa počas dovolenky chcete vydať po stopách gréckej mytológie, máte množstvo iných možností, keďže táto mytológia je naozaj bohatá na postavy a príbehy. A keďže hranice štátov sa v čase menili, ako vidno aj na príklade s rodiskom Afrodity, nie vždy kvôli tomu musíte ísť do Grécka.

Zdroj obrázka:
Autor: ATeam / Shutterstock.com