Začíname novú chatársku sezónu: Praktické rady pre chatárov

Krbová kachla
5 639

Jar je konečne tu a tí, ktorí majú záhradu alebo chatu so záhradkou, sa už pomaly púšťajú do úpravy a prípravy záhradky a chaty na novú sezónu.

Ak ste vlastníkom chaty a plánujete v nasledujúcich dňoch chatu pripraviť na novú sezónu a zároveň ju zútulniť, máme pre vás pár praktických rád, na čo nezabudnúť.

Reštaurovanie plotu

Každý pozemok, aj pozemok, na ktorom sa nachádza chata, máme oplotený. Využite pekné počasie na reštaurovanie plotu. Ak máte drevený plot, skúste vyblednuté a ošúchané dosky očistiť a následne natrieť novou odolnou farbou.

Chaty, ktoré sa nachádzajú v horách, bývajú oplotené väčšinou drevenými plotmi a vždy na začiatku sezóny (po zime) by mali byť skontrolované. Nezabúdajte drevený plot chrániť pred červotočmi.

Kontrola krbových kachlí, kúrenia

Ak máte na chate aj modernejšie krbové kachle, skontrolujte ich po príchode na chatu. Po zime je potrebné spraviť aj údržbu krbových kachlí, aby sa predišlo zadymeniu chaty a zvýšeniu rizika požiarov. Krbové kachle sú najvyužívanejšími prostriedkami na kúrenie a práve preto musia byť kvalitné, aby neohrozili zdravie a zároveň poskytli možnosť prikúriť si v nepriaznivých teplotných podmienkach.

Odporúčame vám skontrolovať a v prípade potreby aj vymeniť staré dymovody za nové oceľové dymovody. Akékoľvek poškodenie dymovodu ohrozuje zdravie rodinných príslušníkov, ktorí na chate trávia čas a samozrejme aj bezpečnosť nehnuteľnosti, v tomto prípade chaty.

Čistenie kobercov, perín

Súčasťou chát bývajú aj koberce a periny. Skúste všetky koberce vyložiť von a dôkladne vyprášiť. Nezabúdajte ani na periny, ktoré sú v spacích častiach chaty. Okrem prania obliečok odporúčame periny vyložiť von na slnko a dôkladne vyprášiť. Určite nechcete mať potuchnuté periny a následne v nich potom spať.