Nepodceňte nepriaznivé počasie počas zimy a jazdite bezpečne

Zimná cesta
5 745

Aj keď v posledných rokoch je zima veľmi slabá, v mnohých slovenských regiónoch zažívame tú pravú zimu. Nikdy vopred nevieme, aké bude počasie a práve preto ak jazdíte s autom, odporúčame vám dôkladne sa pripraviť na toto nepriaznivé počasie.

Nepodceňte nepriaznivé počasie počas zimy a jazdite bezpečne.

Vždy odhŕňajte snehovú pokrývku z auta

Ak bude husto snežiť, vždy predtým, ako pôjdete s autom preč z parkoviska, si vždy dostatočne odhrňte snehovú pokrývku z auta. Nikdy nenechávajte sneh, najmä ten zamrznutý, na streche a na kapote auta. Mohli by ohroziť nielen vás, ale aj ostatných účastníkov premávky. Počas zimy je vždy nutné mať v 100% stave aj brzdové platničky. Práve na snehovej pokrývke na ceste je potrebné efektívne brzdiť, aby nedošlo k šmyku.

Ak by vás zastavili policajti a vy by ste mali na streche veľkú vrstvu snehu, mohli by vám dať pokutu. Najmä zamrznutý sneh predstavuje riziko pre ostatné autá jazdiace za vami, ale aj pre vás. Zamrznutý sneh sa môže počas jazdy v určitej rýchlosti uvoľniť a ohroziť zdravie účastníkov premávky. Pri veľkej rýchlosti môže náraz kusu zamrznutého snehu spôsobiť fatálne následky.

Zároveň je dôležité čistiť čelné sklo aj od námrazy. Radšej prichádzajte k autu skôr, aby sa vám podarilo odrosiť a očistiť čelné sklo. Musíte mať dobrý výhľad na cestu a dôležité je mať dobrý výhľad aj cez spätné zrkadlá.

Jazdite predvídavo a neskáčte prudko na brzdy

Ak máte dobrý brzdový systém a máte aj funkčné tlmiče, môžete si byť istý, že vaše auto nebude ohrozovať vaše zdravie a zdravie ostatných účastníkov cestnej premávky.

Odporúčame vám ale najmä počas zimy jazdiť predvídavo. Prudké skákanie na brzdy môže ohroziť vaše zdravie a riskujete dopravnú nehodu. Predvídajte situáciu, v prípade potreby využívajte aj snehové reťaze a hlavne, neskáčte prudko na brzdy. Mohlo by to spôsobiť šmyk a dopravnú nehodu.

Zdroj obrázku:
Montypeter / Shutterstock.com