Prečo sú pre poľovníkov užitočné termovízie?

Zdroj obrázku: Volodymyr TVERDOKHLIB / Shutterstock.com
432

V poľovníctvach nájdete rôznu výbavu. Základom sú samozrejme zbrane, ale pri nich to zďaleka nekončí. Pre každého poľovníka je dôležitá aj kvalitná optika. Z tejto kategórie je zrejme prvou voľbou všestranný ďalekohľad, ktorý umožní poľovníkovi mať prehľad o svojom revíre a zároveň nebude na príťaž a taktiež znesie nie príliš komfortné outdoorové podmienky.

Ďalekohľady a puškohľady sú užitočné, ale pochopiteľne majú svoje limity

Samozrejme, „ďalekohľad“ sa hodí mať aj na zbrani. A tak aj kvalitné puškohľady patria medzi často predávaný tovar v poľovníctvach. Stále ide o „bežnú“ optiku a tak aj princíp fungovania je rovnaký ako v iných bežných optických prístrojoch.

Potom sú tu však aj optické zariadenia, ktoré (aspoň na prvý pohľad) fungujú diametrálne odlišne od bežnej optiky. Ide o termovízie. Tie sú v poľovníctve určené na pozorovanie, ale to neznamená, že by neboli praktickými pomocníkmi. A ako si povieme, rozdiely vo fungovaní nie sú až také zásadné ako sa môže na onen prvý pohľad zdať.

Termovízia si poradí v rôznych podmienkach

Aj keď sa môže zdať, že termovízia funguje na úplne odlišnom princípe ako napríklad spomínaný ďalekohľad, rozdiel nie je taký zásadný. „Trik“ je v tom, že termovízie pracujú s infračerveným žiarením. V princípe však ide o rovnaké fungovanie.

Vďaka tomuto princípu si termovízie poradia dokonca aj tam, kde nočné videnie nie. Nočné videnie totižto pracuje „len“ so zostatkovým svetlom a tak je použiteľné len tam, kde nejaké zostatkové svetlo je. Termovízie však fungujú aj v úplnej tme a majú aj väčší dosah.

Poľovníkom tým pádom umožňujú pozorovanie zveri aj pri tých najhorších svetelných podmienkach a tak isto v prípadoch, keď potrebujú zver pozorovať na dlhšiu vzdialenosť. Využiteľné sú aj počas dňa, napríklad pri hľadaní zranenej zveri v hustých porastoch.