Nielen liečivé pramene nám v kúpeľoch pomáhajú

537

Aj keď si na obdobie letných dovoleniek budeme ešte musieť pár mesiacov počkať, spríjemniť toto čakanie nám môžu aspoň príjemné pobyty v našej domovine. A čím sa na Slovensku môžeme právom pýšiť?

Liečivá minerálna voda pomôže s mnohými problémami

Odpovedí na otázku z úvodu je určite viac, ale my sme mali na mysli bohatú tradíciu kúpeľníctva a množstvo kúpeľov, v ktorých si môžete nielen oddýchnuť od každodenného zhonu, ale aj výraznejším spôsobom urobiť niečo pre svoje zdravie. Tým máme samozrejme na mysli rôzne procedúry, ktoré pomáhajú s rôznymi zdravotnými problémami.

Liečivé kúpeľné pobyty sa nám zväčša spájajú s minerálnymi prameňmi, okolo ktorých sú kúpele vystavané. Aká voda sa vlastne môže považovať za liečivú? Musí ísť o minerálnu vodu, ktorej množstvo celkovo rozpustených tuhých látok presahuje 1 000 mg/l.

Takáto minerálna voda má dokázateľné širokospektrálne liečivé účinky práve vďaka vysokému obsahu minerálnych látok. Pomáha s ochoreniami pohybového, či tráviaceho ústrojenstva, taktiež s neurologickými, urologickými, gynekologickými, či onkologickými ochoreniami a aj pri chorobách z povolania.

A čo takto zlatá kúra?

Avšak nie vždy nájdete v luxusných kúpeľoch procedúry, ktoré sú založené len na účinkoch minerálnej vody. Liečivé účinky má totižto aj zlato. Áno, liečivé účinky zlata pozná ľudstvo už po tisícročia.

Už pred viac ako 5 000 rokmi v starom Egypte sa používal elixír z tekutého zlata na „očistenie mysle, tela a ducha“. Na pozitívne účinky zlata sa spoliehala aj Kleopatra, ktorá si zlatými plátkami udržiavala pleť mladistvú, žiarivú a jemnú.

Áno, zlato má kozmetické účinky a tak určite zaujme hlavne dámy. Procedúry s použitím zlata môžu vašej pleti dodať vláčnosť, zredukovať vrásky a výskyt pigmentových škvŕn, spevniť, vyhladiť a zjemniť pleť. Taktiež podporia mikrocirkuláciu a regeneračné procesy v pleti a posilnia jej obranyschopnosť a dlhodobú hydratáciu.

Zdroj obrázku: PK289 / Shutterstock.com