Ako si vybrať najvhodnejší matrac pre vás?

5 718

Výber vhodného matraca môže byť hotovou vedou. V rôznych vlastnostiach a parametroch sa dá ľahko stratiť. A to hovoríme o kupovaní matraca samostatne. Ak si zariaďujete svoje prvé spoločné bývanie s vašou partnerkou, výber je ešte o niečo ťažší.

Jeden veľký alebo dva samostatné?

A nie je to kvôli tomu, že by vám to partnerka nejakým spôsobom komplikovala. Objavuje sa však ďalšia dilema, dva samostatné matrace alebo jeden veľký? Ak chcete vedieť odpoveď na túto otázku a celkovo zistiť ako si vybrať najvhodnejší matrac, ste tu správne.

K otázke jedného alebo dvoch matracov: vyberte si dva matrace 90×200. Len v takom prípade získate matrac, ktorý bude pre vás najideálnejší. Výber jedného spoločného matraca je totižto vždy len o kompromisoch.

Samozrejme ako vo všetkom aj v tomto platia nejaké výnimky. Prvou je ak vám naozaj veľmi vadí medzera v strede medzi dvoma matracmi. Vtedy neexistuje iný spôsob, ako sa jej zbaviť, než je kúpa jedného matraca.

Druhou výnimkou je situácia, keď potrebujete ušetriť každé euro. Jeden veľký matrac je lacnejší ako dva samostatné. A poslednou výnimkou je ak máte takzvanú kontinentálnu posteľ, ktorá nemá bočné dosky. Na takýto typ postele je vhodnejší jeden veľký matrac, naviac s protišmykovou úpravou.

Keď si toto zodpoviete, predajca vám určite nájde vhodný matrac

Základnú otázku sme vyriešili, ale rozhodne to nie je všetko. Ak chcete jednoducho nájsť ideálne matrace na mieru pre vás oboch bez toho, aby ste sa učili zloženie matracov a rôzne podrobnosti, každý si musíte zodpovedať niekoľko základných otázok.

Prvou je, preferujete mäkší alebo tvrdší matrac? Na túto otázku vie okamžite odpovedať zrejme každý. Ďalej treba poznať svoju hmotnosť. Pochopiteľne, jeden matrac sa rôzne „správa“ pri rôznom „zaťažení“. Potom je potrebné určiť, v akej polohe najčastejšie spávate. Alebo či máte vôbec nejakú ustálenú polohu.

Dôležitá je aj zdravotná stránka. Trápili vás v minulosti bolesti chrbta spôsobené nesprávnym matracom? Býva vám počas spánku nadmerne teplo aj cez zimu? Ak všetko toto uvedené zodpoviete dobrému predajcovi matracov, určite vám bude vedieť ponúknuť hneď niekoľko vhodných alternatív.

Zdroj obrázku: BGStock72 / Shutterstock.com