Na ktorých miestach v domácnosti nájdete najviac baktérií?

Kuchyňa
5 551

Koronakríza nás zasiahla viac, než si myslíme. Dbáme viac na hygienu, vyhýbame sa kontaktom s cudzími ľuďmi a ústa si v spoločnosti chránime rúškom.

Viete ale na ktorých miestach v domácnosti nájdete viac baktérií?

Kľučky

Kľučky sú suverénne najviac chytaným miestom v domácnosti a preto na nich nájdeme najviac baktérií. Ak ste sa rozhodli vymeniť staré ošúchané kľučky za modernejšie kľučky, neznamená to, že starostlivosť o kľučky tým končí. Obzvlášť v tomto období je veľmi dôležité pravidelne čistiť celý povrch kľučiek, aby sa baktérie a vírusy neprenášali na iné plochy.

Úchytky

Pri varení a pri príprave jedál si ani neuvedomujeme, že práve chytaním úchytiek prenášame malé čiastočky potravín práve na tieto plochy. Ak by ste hľadali v domácnosti miesto, kde nájdete najviac baktérií, okrem kľučiek to budú práve úchytky. Pekné úchytky na sebe skrývajú množstvo baktérií, ak nebývajú pravidelne čistené. Odporúčame vám preto počas každej soboty, keď budete upratovať,  poutierať aj úchytky. Stačiť vám bude aj teplá octová voda a švédska utierka.

Pracovná doska

Pracovné dosky sú primárne určené na prípravu jedál a preto okrem kľučiek a úchytiek je potrebné udržiavať ich v čistote. Pracovná doska totiž patrí k najrizikovejším miestam v kuchyni. Stačí, ak na povrch pracovnej dosky položíte neumyté mäso, špinavú koreňovú zeleninu a priestor dôkladne nevyčistíte. Baktérie sa vám tu rozmnožia.

Záchodová doska a misa

Toalety sú veľmi rizikovým miestom a baktérie sa tu pomerne rýchlo rozmnožujú, preto si dávajte obzvlášť veľký pozor na čistenie záchodovej dosky a misy. Odporúčame ju viackrát za týždeň čistiť  chemickým prípravkom určeným na čistenie WC.

Na plochu záchodovej misy odporúčame vyhradiť jednu väčšiu švédsku utierku, ktorú následne po čistení dôkladne preperte na určenej teplote. Zabránite tak prenosu baktérií z utierky na iné plochy.

Zdroj obrázku:
New Africa / Shutterstock.com