Zubná pasta a ústna voda neutralizujú 99,9 % vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19. Ukazujú to laboratórne testy spoločnosti Colgate

Zubná pasta
6 871

Prebieha program klinického výskumu na overenie potenciálu produktov ústnej hygieny na spomalenie šírenia vírusu.

Laboratórne štúdie ukazujú, že zubné pasty s obsahom zinku alebo cínatých zlúčenín a ústne vody s obsahom cetylpyridínium chloridu (CPC) neutralizujú vírus, ktorý spôsobuje COVID-19, o 99,9 %. Štúdie sú súčasťou výskumného programu spoločnosti Colgate. Ten zahŕňa klinické štúdie vykonané na infikovaných osobách a jeho cieľom je posúdiť účinnosť produktov starostlivosti o ústnu dutinu v znižovaní množstva vírusu v ústach a potenciálnom spomaľovaní prenosu nového typu koronavírusu.

Pri laboratórnych štúdiách, ktoré ako prvé skúmali účinky zubných pást, sa zistilo, že zubné pasty Colgate Total a Meridol neutralizovali 99,9 % vírusu už po dvoch minútach. Podobne účinné boli po 30 sekundách ústne vody Colgate Plax a Colgate Total. Štúdie ukončené v októbri sa uskutočnili v spolupráci s Inštitútom pre výskum verejného zdravia Rutgers New Jersey Medical School (NJMS) a laboratóriami Regional Biosafety Laboratories.

Výsledky tak naznačujú, že niektoré zubné pasty a ústne vody môžu prispieť ku zníženiu šírenia vírusu SARS-CoV-2, a to dočasným znížením jeho množstva v ústach. Vírus sa šíri prostredníctvom respiračných kvapôčok alebo malých častíc, ktoré vznikajú pri kašľaní, kýchaní, spievaní, rozprávaní alebo dýchaní, uvádza Americké stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (U.S. Centers for Disease Control and Prevention).

Ako povedal Dr. David Alland, šéf oddelenia pre Infekčné choroby a riaditeľ Centra pre reakciu na COVID-19 a pripravenosť na pandémiu, ktorý viedol štúdiu Rutgers NJMS spolu s kolegami Dr. Pradeepom Kumarom a Dr. Riccardom Russom: „Vzhľadom na to, že sliny môžu obsahovať porovnateľné množstvo vírusu, aké sa nachádza v nose a krku, je pravdepodobné, že vírus SARS-CoV-2 pochádzajúci z úst prispieva k prenosu choroby, najmä u asymptomatických osôb. Zníženie vírusu v ústach by tak mohlo pomôcť zabrániť prenosu vtedy, keď sú produkty starostlivosti o ústnu dutinu aktívne.”

„Sme na začiatku nášho klinického skúmania, ale naše predbežné laboratórne a klinické výsledky sú veľmi sľubné,“ vyjadrila sa Dr. Maria Ryan, vedúca klinického vývoja Colgate. „Aj keď čistenie kefkou a vyplachovanie nie je liečbou, ani spôsobom ako plne chrániť jednotlivca pred infekciou, môže pomôcť znížiť prenos a spomaliť šírenie vírusu a doplniť tak ochranu, ktorú nám poskytuje nosenie rúšok, spoločenský odstup a časté umývanie rúk.“

Spolu s laboratórnou štúdiou spoločnosť Colgate sponzorovala aj klinickú štúdiu, do ktorej sa zapojilo približne 50 hospitalizovaných osôb s ochorením COVID-19. Tá preukázala schopnosť ústnych vôd Colgate Total (s CPC a zinkom), Colgate Peroxyl a Colgate PerioGard dočasne podstatne znížiť množstvo vírusu v ústach. Výskumní pracovníci sa plánujú podeliť o svoje zistenia v decembri. Ďalšie štúdie klinického výskumu zubných pást a ústnych vôd podporované spoločnosťou Colgate sú v počiatočných fázach v Rutgers, Inštitúte Alberta Einsteina v Sao Paule v Brazílii a na Univerzite v Severnej Karolíne na fakulte zubného lekárstva Chapel Hill Adams School of Dentistry. Do týchto štúdii sa zapojilo asi 260 ľudí s ochorením COVID-19.

„Myslíme si, že v boji proti globálnej pandémii hrá spolu s ďalšími preventívnymi opatreniami svoju úlohu aj starostlivosť o ústnu dutinu. Na tomto klinickom výskume, ktorého cieľom je preskúmať potenciál produktov starostlivosti o ústnu dutinu v znižovaní množstva vírusu, spolupracuje spoločnosť Colgate s výskumníkmi z celého sveta,“ hovorí Dr. Ryan.

„Čím viac budeme vedieť o novom koronavíruse, tým efektívnejší v boji s ním môžeme byť. Takže som nadšený, keď vidím impozantný výskumný program Colgate. Musíme, samozrejme, aj naďalej dodržiavať preventívne opatrenia odporúčané zdravotníckymi orgánmi. Vďaka týmto štúdiám však môžeme preukázať ďalší spôsob, ako sa zaoberať prenosom ochorenia na ľudí, ktorí sú v úzkom kontakte, napríklad v zubnej ordinácii. To by bol dôležitý pokrok,” tvrdí Dr. Mark Wolff, dekan s hodnosťou Morton Amsterdam v rámci Penn Dental Medicine na Pennsylvánskej univerzite.

Spoločnosť Colgate, ako svetovo uznávaný expert, sa zaviazala byť na čele v oblasti vedy a zabezpečiť, aby jej výrobky riešili výzvy v oblasti zdravia a zodpovedali potrebám spotrebiteľov. Ďalšie informácie o účinkoch ústnej hygieny na celkové zdravie a ďalšie pohľady na tvárové rúška a iné témy nájdete na internetovej stránke www.colgate.com.