Úspora vody: Viete, ako správne šetriť vodou v domácnosti?

Kúpelňa
5 498

Nevieme si bez nej predstaviť život, no aj napriek tomu ňou neuveriteľne plytváme. Nedostatok vody pociťujeme hlavne na jar a cez leto, kedy je potrebná najmä na polievanie úrody.

Ak ale chcete mať nižšiu spotrebu vody, či už žijete v byte, alebo v rodinnom dome, čo musíte urobiť pre to, aby ste znížili spotrebu vody?

Kúpte sa

Sprchovaním sa míňa neuveriteľné množstvo vody, preto ak chcete ušetriť, odporúčame vám namiesto sprchovania sa radšej kúpať. Ušetriť dokážete úspornou sprchovou hlavicou. Väčší rozdiel v spotrebe vody je ale vtedy, keď sprchovanie vymeníte za kúpanie vo vode.

Ak máte vaňu, skúste si každý deň radšej napustiť vaňu. Ak ale máte sprchový kút, usporte vodu aspoň používaním úspornej sprchovej hlavice.

Ak vás trápi ohrievanie vody a máte pocit, že príliš dlho trvá, kým sa vám voda ohreje, dajte si skontrolovať ohrievacie teleso do bojlera. Mierne poškodenie, alebo úplne znehodnotenie ohrievacieho telesa vám môže skomplikovať život. Lepšie je ale všetko riešiť hneď, ako potom riskovať úplne znehodnotenie bojlera. Potom budete mať problém nájsť vodára, ktorý by vám pomohol situáciu vyriešiť.

Neumývajte pod prúdom tečúcej vody

Umývate riady pod prúdom tečúcej vody? Robíte zle! Práve takýto spôsob umývania nie je dobrý, nakoľko práve takto míňate najviac vody. Skúste zastaviť odtok a napustiť si drez vodou. Následne všetky špinavé riady vymáčajte v tejto vode, do ktorej pridáte aj čistiaci prostriedok na riady. Keď všetky špinavé riady vymáčate v tejto vode, odložte si ich trebárs na drez a vodu z drezu vypustite. Prepláchnite drez a následne ho napustite čistou vodou bez čistiacich prostriedkov. V tejto vode prepláchnite všetky namydlené riady.

Takto sa vám podarí umyť všetky riady bez toho, aby ste minuli extrémne veľké množstvo vody.

Nezapínajte poloprázdnu práčku

Okrem kúpania a umývania riadov v dreze môžete ušetriť vodou aj pri praní. Ako? Úplne jednoducho! Stačí, ak nebudete zapínať poloprázdnu práčku, ale naplníte ju doplna. Neznamená to ale, že práčku budete prepĺňať. Dávajte pozor, aby ste neprekročili maximálnu hmotnosť, ktorá je napísaná na každej práčke. Preťaženie, ale aj nesprávne používanie programov práčky môže časom viesť k problémom. Nezáleží na tom, či používate práčky značky Electrolux, Whirlpool a pod. Dôležité je v prípade potreby nájsť správny náhradný diel, ktorý opäť sfunkční práčku, keď to bude potrebné. Ak budete hľadať nové Electrolux náhradné diely, uistite sa, či sú naozaj na danú značku spotrebičov.

Šetrite vodou a držte sa týchto rád, ktoré vám výrazne znížia spotrebu vody.

Zdroj obrázka:
Photographee.eu/ Shutterstock.com