Ktoré sú najčastejšie alergie u nás?

5 555

Keď sa povie alergia, väčšinou si predstavíme peľovú alergiu. Je to logické, keďže suverénne najčastejšími alergiami u nás sú práve peľové alergie.

Peľ robí problémy najväčšiemu počtu ľudí

Zastúpenie peľových alergií je na Slovensku až 50%. Môže ísť o alergiu na pele rôznych rastlín, či už tráv, alebo drevín. Ak by sme to chceli odľahčiť, podľa týchto ľudí zaručene viete, že začala peľová sezóna. Začnú sa totiž u nich prejavovať príznaky a tak rýchlo zháňajú lekára na telefóne, aby im predpísal lieky, ktoré tieto príznaky potlačia.

Peľová sezóna sa dá rozdeliť na tri obdobia. Prvým je skorá jar, nasleduje sezóna na prelome jari a leta a aby toho nebolo málo, ešte je tu aj tretia peľová sezóna, ktorá prichádza na prelome leta a jesene. A potom pre alergikov vytúžený kľud, ktorý ale môže byť skrátený tým ak už vo februári začnú kvitnúť liesky, vŕby, či jelše.

Alergie sú rôzne. A platí to aj o príznakoch

Aj keď sú pele jednoznačne najčastejšou príčinou alergií, nie sú zďaleka jedinou. Ak navštívite špičkového alergológa v Bratislave, môže vám zistiť, či náhodou nie ste alergická okrem peľu aj na niečo iné. Najčastejšie alergie okrem peľu sú alergia na roztoče, chlad, či slnko.

Častými sú však aj alergie na chemikálie, prach, rôzne zvieratá, plesne, lieky, prípadne sa môže alergická reakcia prejaviť aj po bodnutí hmyzom. Vyskytujú sa aj rôzne intolerancie potravín, či histamínu.

Ako sa alergia prejavuje? Môže to byť u každého rôzne, ale medzi časté prejavy patria kašeľ, nádcha, svrbenie, pálenie, slzenie očí, zdurenie nosovej sliznice, rôzne ekzémy, či dýchavičnosť. Rovnako aj závažnosť a intenzita týchto príznakov môže byť od malej, ktorá spôsobuje maximálne miernu „nepohodu“ po vystavení sa pôvodcovi alergie až po potenciálne závažnejšie, pri ktorých netreba odkladať návštevu alergológa.

Zdroj obrázku: DimaBerlin / Shutterstock.com