Máte radi históriu? Čo takto navštíviť tieto dve zrúcaniny?

5 579

Slovensko je krajina doslova posiata hradmi, respektíve ich zrúcaninami. Niet sa čomu čudovať, tak členitý terén si vyžadoval nejaký „strážny bod“ na každom kúsku. Teraz už síce nič nestrážia, ale aspoň môžu robiť radosť všetkým milovníkom histórie.

Blízke okolie Púchova je ako stvorené pre milovníkov histórie

Ak chcete stráviť víkend takýmto poznávaním hradov a tým pádom aj našej histórie, je prakticky jedno, v ktorej časti Slovenska sa ubytujete. Avšak čím pôjdete viac na sever, kde je viac hôr, tým bude „výskyt“ hradov väčší.

Takto husto „posiata“ krajina zrúcaninami je aj na pomyselnej hranici medzi Stredným a Horným Považím. Môžete si teda rezervovať pekné ubytovanie v Púchove a hneď neďaleko tohto mesta máte dve zrúcaniny, ktoré vďaka práci nadšencov ako keby klamali čas a vyzerajú každým rokom zachovalejšie. Ktoré to sú? Čítajte ďalej!

Dva hrady s podobnými osudmi

Na juh od Púchova, nad obcou Lednica, sa nachádza rovnomenný hrad. Jeho vznik sa datuje do druhej polovice 13. storočia. Chránil severozápadnú hranicu Uhorska, čiže patril medzi kráľovské hrady. Prvým pánom tohto hradu bol (aspoň podľa dochovaných záznamov) istý Marek, župan z Lednice.

Počas dlhej histórie hradu sa však tých pánov vystriedalo pochopiteľne viac. Spomenúť môžeme napríklad Matúša Čáka Trenčianskeho, Podmanickovcov a na čas hrad ovládali aj kuruci Františka II. Rákocziho. Syn Filipa Skrbenského a Márie Anny Aspremontovej (taktiež Filip) v roku 1890 hrad predal. Viete komu? Nikomu inému ako Jozefovi Schreiberovi, továrnikovi a sklárskemu podnikateľovi. Bolo to však už v časoch, keď hrad chátral a pôsobil skôr ako príťažok Lednickému kaštieľu.

Severnejšie môžete nájsť Považský hrad. Aj keď je prvá zmienka o ňom až z roku 1316 (spomína sa ako Bystrický hrad), podľa neoverených správ mohol byť postavený už v roku 1128 na ochranu dôležitej považskej cesty. Počas jeho histórie ho taktiež vlastnili aj Podmanickovci, ale dôležitých majiteľov mal aj v podobe Balassovcov. Taktiež bol načas obsadený povstalcami, v tomto prípade však išlo o vojská Imricha Tököliho. Pre obavy z toho, že sa hrad stane sídlom povstalcov, ho v roku 1698 nechal cisár Leopold I. zničiť. S Lednicou má spoločné aj to, že na sklonku 19. storočia tunajšie panstvo odkúpilo iné známe meno, barón Popper.

Zdroj obrázku: GiIIan / Shutterstock.com