Automobilový priemysel ako jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku

Automobil
5 519

Autá sú dôležitou súčasťou nášho života a nevieme si predstaviť bez nich ani jeden deň. Výrazne nám uľahčujú prepravu z miesta na miesto a umožňujú nám spoznávať vzdialenejšie miesta.

Automobilový priemysel ale utrpí teraz veľké straty. Koronakríza zasiahla do života viacerých z  nás. Výnimkou nie je ani automobilový priemysel.

Firmy vyrábajúce komponenty pre automobilový priemysel

V súčasnosti pôsobia na Slovensku firmy, ktoré vyrábajú jednotlivé súčiastky do áut, ale aj samotné autá. Nájdeme tu firmy, ktoré vyrábajú a predávajú závitovkové prevodovky, motory, ale aj karosérie do áut. Tieto firmy sú závislé od automobilových koncernov. Ak dodávateľské firmy nemajú pre koho dodávať, dariť sa im prestane.

Aj napriek tomu, že na Slovensku máme firmy vyrábajúce komponenty pre automobilový priemysel a aj autá, viaceré autá bývajú vyvážané do zahraničia. Slovensko je automobilová veľmoc, pretože zamestnáva obrovské množstvo ľudí.

Firmy, ktoré vyrábajú komponenty, sú rozmiestnené vo všetkých krajoch, vo veľkom množstve okresov. Na východe Slovenska sú známe Moldavské strojárne. Ak potrebujete nové prevodovky, môžete si objednať prevodovky z Moldavských strojární. Budete mať istotu, že tieto prevodovky sú kvalitne spracované.

Strojárenskou oblasťou bolo za čias komunizmu aj Považie. V súčasnosti nájdete strojárenské firmy vo všetkých regiónoch.

Budúcnosť automobilového priemyslu

Vzhľadom na sprísňujúce sa emisné normy EURO sa uvažuje čoraz viac o autách s alternatívnymi pohonmi. Zatiaľ ich nájdeme na cestách len málo, avšak v budúcnosti by sa to malo zmeniť. Elektromobily sú budúcnosťou automobilového priemyslu. Budúcnosťou sú aj tzv. hybridy, ktoré sa už dnes vyrábajú a patria sem aj vodíkové autá.

Autá sú potrebné, ale aby neznečisťovali životné prostredie, musíme sa zamerať na alternatívne pohony.