Urológia ako jedno z mála oddelení, ktorým sa muži nevyhnú

Muž
3 161

Lekárske prostredie v nás vyvoláva paniku, no akonáhle sa náš zdravotný stav rapídne zhorší, neostáva nám nič iné, len ísť k lekárovi. Jedným z oddelení je urológia. Najčastejšie ju navštevujú muži, avšak aj ženy sú častými pacientmi urológov.

Urológia je ale jedno z mála oddelení, ktorým sa muži nevyhnú.

Čo robí urológ?

Aby ste mali lepšiu predstavu, čo robí urológ, urológ sa venuje diagnostike a liečbe ochorení močového ústrojenstva a mužských pohlavných orgánov. Močové ústrojenstvo dokáže potrápiť aj ženy a práve s týmto problémom chodia do urologickej ambulancie k urológovi. Najčastejšími pacientmi sú však muži. Kedysi to boli muži hlavne v strednom veku, no dnes sú to aj oveľa mladší muži. Nesprávnym životným štýlom si totiž spôsobujú problémy s pohlavným orgánom.

Na prvom vyšetrení sa lekár zoznámi s problematikou, čiže mu popíšete, čo vás trápi, aké máte príznaky a čo konkrétne vás bolí. Na základe toho vám lekár zoberie moč, poprípade ejakulát, ktoré sa podrobia detailnému laboratórnemu vyšetreniu a lekárovi tak napovedia viac o vašom zdravotnom stave.

S akými problémami navštíviť urológa?

Prehnať sa zbytočne k urológovi nie je príjemne, preto si určite pozrite, s akými problémami je potrebné ísť na urológiu. Ak by ste chceli podstúpiť vazektómiu, nad iným miestom ani uvažovať nemusíte. Súkromné urologické kliniky totiž robievajú aj tieto zákroky.

Na urologické vyšetrenie by ste mali ísť jedine vtedy, keď ste si našli hrčky na semenníkoch, trápia vás urologické zápaly ako napríklad zápal močovodov a močovej trubice, trápia vás ochorenia prostaty, máte problémy pri pohlavnom styku, alebo len kvôli preventívnemu vyšetreniu a včasnej diagnostike ochorení a aj nádorov prostaty, semenníkov, či obličiek.

Na urológiu by ste sa mali objednávať aj vtedy, ak potrebujete absolvovať predzákrokové konzultácie pre obriezku a vazektómiu.