Čo môže zvýšiť bezpečnosť na cestách?

Auto
5 841

Už v autoškole nás inštruktori učili, že dodržiavanie dopravných značiek by malo byť alfou a omegou. Viacerí vodiči ale dopravné značenia nedodržiavajú a dôsledkom toho vzniká množstvo zbytočných dopravných kolízií, kde nezlyhala technika, ale ľudský faktor.

Čo môže zvýšiť bezpečnosť na cestách?

Dodržiavajte dostatočnú vzdialenosť od vozidla pred vami

Bezpečnosť na cestách môžete zvýšiť, ak budete dodržiavať dostatočnú vzdialenosť za vozidlom pre vami. Nikdy vopred neviete, ako vodič zareaguje, či si náhodou nerozmyslí a nebude chcieť na poslednú chvíľu odbočiť. Vždy si spomeňte na „pravidlo dvoch sekúnd“. Pre meranie odporúčame využiť nejaké konkrétne body na ceste, napríklad stromy, či konkrétne značky. Len čo vozidlo, ktoré jazdí pred vami, prejde okolo tohto objektu, nesmiete ho dosiahnuť rýchlejšie ako za dve sekundy.

Aby sa znížilo riziko nárazu, je potrebné pravidelne meniť pneumatiky, kontrolovať dezén a hlavne nechávať si pravidelne skontrolovať brzdový systém. Ak vás brzdy už neposlúchajú a bojíte sa, že práve kvôli zle funkčnému brzdovému systému spôsobíte nehodu, investujte do predajcami overených kvalitných EBC bŕzd.

Dodržiavanie dostatočnej vzdialenosti ochráni nielen vás, vodiča pred vami, ale aj vodičov jazdiacich za vami.

Prispôsobujte rýchlosť aktuálnym podmienkam

Aj keď dopravné značenie môže ukazovať inú povolenú rýchlosť, v prípade potreby znížte maximálnu rýchlosť na menej, ako určujú dopravné značky. Rýchlosť je vždy nutné prispôsobiť aktuálnym podmienkam. Námraza, silný vietor, hustý dážď, alebo husté sneženie môžu výrazne ovplyvniť plynulosť cestnej premávky.

Nezávisle od nepriaznivých podmienok môžu mať niektoré autá problém prechádzať oblúky, čiže zákruty. Pomôcť im v tomto prípade môžu aj nové rozširovacie podložky. Ich úlohou je okrem estetického účinku zlepšiť jazdné vlastnosti auta, najmä však v zákrutách. Inštaláciou rozširovacích podložiek sa zabezpečí väčší rozchod kolies, čím sa výraze zvýši stabilita auta v zákrutách.

Zdroj obrázku:
Tyler Olson / Shutterstock.com