Čaká vás odovzdanie diplomovky? Takto ju zvládnete bez stresu!

Písanie záverečnej práce
5 705

Vypracovanie seminárnej práce a písanie diplomovej práce alebo iného dôležitého projektu je takmer vždy stres. Nečakané komplikácie sa môžu vyskytnúť v každom jednom okamihu. Mnohým problémom sa ale dá predísť prípravou a dobrou koncentráciou. Niekomu pri sústredení a práci pomáha dobrá hudba, inému zas zelená káva alebo čaj.

Začnite zbierať podklady

Písanie náročnej seminárnej práce zrejme len tak z hlavy nezvládnete a budete potrebovať dostatok kvalitných podkladov. Tie by ste s mali začať zháňať čo najskôr. Hneď ako poznáte tému, môžete s tým začať. Nájsť kvalitné poklady, ktoré môžete bez pochýb použiť je často časovo náročnejšie, najmä ak je ich potrebné overovať. Ak sa chcete vyhnúť stresu tesne pred odovzdaním, začnite čo najskôr.

Pracujte priebežne

Áno, zložité diplomové práce, bakalárky či seminárky niekto dokáže spracovať aj v expresne krátkom čase. Bez skúseností s takýmito prácami to ale môže byť skutočne náročné a to najmä psychicky. Najlepšie je, keď pracujete priebežne. Vždy sa môže stať, že narazíte na nejaký problém. Či už ho vyriešite sami alebo bude potrebná konzultácia jedno je isté – bude vás to stáť čas. Práve preto je dobré mať určitú časovú rezervu, aby ste sa do tejto situácie nedostali tesne pred termínom odovzdania. Aj na záver budete potrebovať dostatok času na finálne úpravy, formátovanie, pripravenie prezentácie a pod.

Robte si prestávky

Pracovať na diplomovke od rána do večera sa môže zdať ako dobrý nápad. Lenže vaša efektivita a koncentrácia s pribúdajúcim časom klesá. Na udržanie pozornosti niekomu funguje energetický nápoj, kvalitná zelená káva alebo čokoláda. Dobré je robiť si prestávky, aby si oddýchli oči, telo aj hlava. Stačí aj 15-20 minútová prestávka počas ktorej si „ponaťahujete“ alebo si na chvíľu ľahnete a odpočiniete si.